İkna Etmek İçin Yapmanız Gereken En İyi 5 Adım

İnsanları ikna etmek veya etkilemeniz gerekiyorsa yaşamınız çok zor bir hale gelebilir. Üstelik insanları etkilemeniz için işinizin gereği olması gerekmiyor. İnsanları etkilemek başarının temel basamaklarından biridir. Girişimci ya da bir alanla ilgili profesyonel olmanız bu durumu pek fazla etkilemez. Çünkü öğrettiğiniz veya talepleriniz anlatabildiğiniz ve etkileyebildiğiniz kadardır. Ancak bir çok insan etkileyici olamayabiliyor. Bu durum inandırıcılık ve ikana edicilik için gerçekten çok zor bir durumdur. Bu nedenle bir çok insan ümidini yitirerek bunun kendilerinde olmayan bir yetenek olduğunu düşünüyor.

İkna kabiliyeti kazanmak için ne yapmalısınız?

İkna etmek başarınıza ulaşmak için kullanmanız gereken bir özelliklerden biridir. Üstelik ikna edicilik hayatınızın her alanını etkileyecektir. Günlük yaşamınızda dahi bu özelliğinize sık sık başvurmanız gerekebiliyor. Alışverişte, muhabbetlerde, tartışmalarda… Peki ikna edici insanların 5 özelliği nelerdir?

İkna Edici İnsanların 5 Temel Özelliği

İkna edici insanların 5 tane temel özelliği bulunmaktadır. Bunlar;

 • 1. Karşısındaki bireyleri konuşmaya teşvik etmek
 • 2. Karşısındaki bireylere önemli olduklarını hissettirmek
 • 3. İfade etmek istediği tutkuyu karşısındakine hissettirmek
 • 4. Kendisini karşısındakini etkileyecek şekilde konumlandırmak
 • 5. Etkilenecek olan kişilere yatırım yapmak şeklindedir.

1. Karşısındaki bireyleri konuşmaya teşvik etmek

Çoğu birey karşısındaki kişiyi ikna etmek için kendi düşüncelerini daha önemli gibi göstermeye çalışmaktadır. Düşünceniz öyle olsa dahi bu ikna edicilik için sanılanın aksine olumsuz bir durumdur. Bu durum sıklıkla yapılan hataların başında gelmektedir.

Karşınızdaki kişinin düşüncelerine karşı sizinkilerin daha baskın olduğunu, yeterli açıklama olmadan vurgulamaya çalışmanız yanlıştır. Bu durum karşınızdaki kişi için ters bir etki yapacak ve doğru bile olsa düşüncenizi kabul etmemesine neden olabilecektir. Bu nedenle ikna etmeden önce karşıdakinin neler söylediğini dikkatli bir şekilde dinlemelisiniz.

Karşınızdakini dinlemenin ikna üzerinde bir çok faydası bulunmaktadır. Bunlar;

 • Kişinin karşısındaki bireyin düşüncelerine değer vermesi, onun size daha fazla açık olmasını sağlayacak ve sizin kendine daha yakın hissedecektir. En önemlisi ise ona bulunacağınız tavsiyelerin hangi eksende olacağını tespit etmiş olursunuz.
 • Eğer karşınızdaki kişi sizinle daha fazla konuşursa size olan güveni artacaktır. Bu durum karşınızdakinin güvenini arttırmak için yapmanız gereken en önemli faktörlerdendir.
 • Karşınızdakilerin konuşmalarına müsaade etmeniz daha uyumlu ve olumlu ilişkiler içerisinde geçen bir muhabbetin de önünü açacaktır.

Karşınızdakini Nasıl Konuşturursunuz?

Karşınızdaki muhatabınızın veya muhataplarınızın konuşmasını sağlamak için sorduğunuz soruların türüne dikkat etmelisiniz.

Açık uçlu veya kapalı uçlu sorular konuşmanın seyrini ve süresini etkilemektedir. Örneğin : “kitap okumayı seviyor musunuz?” yerine “Ne tür kitapları okumayı seversiniz?” diye sorduğunuzda daha detaylı bir cevap almanızın mümkün olacağı ve konuşmanın daha uzun olacağı söylenebilir.

2. Karşısındaki bireylere önemli olduklarını hissettirmek

İnsanlar kendilerinin önemli olduklarını hissetmek isterler. Bu nedenle karşınızdakinin önemli hissetmesini sağlamak size olan güvenini arttıracaktır. Bu durum o kadar etkilidir ki, sonunda karşınızdakini ikna edebilirsiniz. Peki karşınızdakini nasıl önemli hissettirirsiniz?

Karşınızdakini önemli hissettirmenin yolları :

 • Gerçek İlgi Göstermek : Karşınızdaki bireylere gerçekten içten bir şekilde ilgi göstermek, olumlu bir dönüt almanızı sağlayacaktır.
 • Minnettarlık : Eğer düşünceleriniz karşınızdakini taktir ediyorsa, aynı ilgiyi de size karşı bekleyebilirsiniz.
 • Karşınızdakine değer kazandırmak: Karşınızdaki bireye içten bir şekilde, hayatını kolaylaştıracak bir tavsiyede bulunmak size olan güvenini arttıracaktır.

Yukarıda ifade ettiğimiz maddelerdeki ifadeler etkili ve kolay yöntemlerdir. Bu adımları uygulayarak, muhataplarınızın size bakan yönüyle ne anlam ifade ettiğini gösterebilirsiniz. Bu durum sizi daha ikna edici bir pozisyona taşıyacaktır.

3. İfade etmek istediği tutkuyu karşısındakine hissettirmek

Tutkulu olmak bireylerin aldıkları kararlarda doğrudan etkilidir. Çünkü bir çok kararda duygularımızla adım atarız. Üstelik bu durum çoğu insan için ortak bir durumdur. Öyle ki insanlar mantıkları ile hareket ettiklerini ifade etseler de, mantıkları ile hareket eden birey sayısı çok azdır. Ancak bireyler mantığın olmadığı yerlerde ise tutkularını ön plana çıkmaktadırlar.

Düşünceleriniz açısından tutkulu olmanız, karşınızdakini ikna etmeniz açısından etkili olacaktır. İkna edici olarak tasvir edilen insanların ise fikirlerini inançları ile birleştirdikleri görülmektedir. Bu nedenle bir düşünceyi karşınızdakine inandırmanız için, öncelikle kendinizin o fikre bağlılığını sorgulamalısınız. Eğer kendiniz inanıyorsanız ikna etmeniz daha olasıdır.

4. Kendisini karşısındakini etkileyecek şekilde konumlandırmak 

İkna edici insanın bir diğer özelliği de, karşısındaki kişi ile yapacağı konuşmaya giriş şeklidir. Konuşmaya ne zaman başlayacağınızı tespit etmeniz ikna edicilik açısından son derece önemlidir.

Asıl konu için konuşmaya başlamadan önce karşınızdakinin ikna edilebilecek pozisyona geldiğinizden emin olmalısınız. Peki en etkili konuşma zamanlaması için ne yapmalısınız?

 • Fayda : İkna etmeye başlamadan, öncelikle kendinize şu soruyu sormanız gerekiyor. Ben ifade edeceğim bu fikirle karşımdakine nasıl bir fayda sağlayacağım? Bu soru karşınızdaki kişinin size olan güvenini arttıracaktır.
 • Kanıt : İkna konusu olan çözümün, karşınızdaki kişiye olan faydasının ispat edilebilir şekilde olması gerekmektedir. Bu durum size olan güveni arttıracak ve ikna etmeniz daha kolay olacaktır.
 • Beklentilerinizin pozitif olması : Karşı taraftan beklentinizin gerçekçi olması ikna kabiliyetinizi arttıracaktır.

Düşüncelerinizin ne tür bir yarar sağlayacağını açıklayacağınız zaman, ilk olarak ifade edeceğiniz faydayı veya olumlu konuyu aklınızda tutmalısınız. Sunacağınız kanıt mutlaka kendinize güvenebileceğiniz şekilde olmalıdır. Üstelik bu kanıt için geçmişte yaşadığınız tecrübeleri istatistik bilgi şeklinde de sunabilirsiniz. Karşı taraftan beklentilerinizi mutlaka gerçekçi bir şekilde tutmalısınız.

5. Etkilenecek olan kişilere yatırım yapmak

Bir önceki madde ile eş zamanlı bir şekilde kullanılması gereken bir durumdur. Aslında bir nevi başkalarının zihninde kendinize yönelik yatırım çalışması da diyebiliriz. Diğer insanların nazarında kendinizi önemli bir konuma yerleştirmek onların zihninde yardım sever olarak yer almanızla mümkün olacaktır.

Yardım konusunda etkili olmanız, karşınızdaki bireylerden bir şeyler istediğinizde olumlu bir cevap almanızı sağlayacaktır. Çevrenizdeki kişiler için değerli olma adına yapılacaklar şunlardır;

 • Uzman olduğunuz konularda çekinmeden tavsiyede bulunun,
 • Bağlantılarınızı ve çevrenizi kullanarak düşüncelerinizi hayata geçirebilirsiniz ve bu bağlantıları kullanmaktan çekinmemelisiniz,
 • Teşvik etmek ve pozitif ifadelerde bulunmak karşınızdaki birey için çok etkili olabiliyor. Bu nedenle konunun akışına göre ihtiyacınız olduğunda teşvik etme yöntemini kullanabilirsiniz.